• Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot

Kulturbloggen.com

Sveriges största kulturmagasin: musik, film, litteratur, kulturpolitik, teaterkritik

Jake Bugg

Titta: Jake Bugg – How Soon The Dawn

4 augusti, 2017 by Redaktionen

Jake Bugg släpper nya albumet ”Hearts That Strain” den 1:a september och har nu släppt en singel, ”How Soon The Dawn”, som ger en försmak av kommande albumet.

Albumet spelades in i Nashville och är producerat av GRAMMY-belönade producenten David Ferguson (Johnny Cash, Sturgill Simpson) och Matt Sweeney, som även jobbade med Jake Bugg på hans album ”Shangri La”.

”How Soon The Dawn” gästas även av Dan Auerbach (The Black Keys) som spelar gitarr på låten. Jake lärde känna Dan när han var förband till The Black Keys på deras turné i USA.

Jake Bugg släppte sitt självbetitlade debutalbum 2012 och gick rätt in på en första plats på albumlistan i Storbritannien och har sedan dess även sålt platina. Hitlåten ”Two Fingers” har idag över 37 miljoner streams på Spotify. Albumet hyllades av bland annat NME, Rolling Stone och the Daily Mail

I juni 2016 släppte Jake Bugg sitt senaste album ”On My One” som låg Topp 5 på albumlistan i Storbritannien och innehåller singlarna ”Love Hope And Misery”, ”Gimme The Love” och titelspåret ”On My One”.

I höstas spelade Jake Bugg på Berns i Stockholm och i höst kommer han att bege sig ut på en intim akustisk turné genom Storbritannien.

Arkiverad under: Musik Taggad som: Jake Bugg

Jake Bugg släpper nytt album och kommer till Sverige i höst

23 maj, 2016 by Redaktionen

Jake Bugg
Jake Bugg

Den brittiska sångaren, gitarristen och singer-songwritern Jake Bugg släppte sitt självbetitlade debutalbum 2012, redan vid 18 års ålder. Nu är han högaktuell med det kommande albumet ”On My One” och 21 november intar den brittiska indie rock-idolen Berns i Stockholm.

Ett pressmeddelande skriver:
Med en unik talang och en obotlig charm tillsammans med influenser som The Beatles, Don McLean, Jimi Hendrix och Johnny Cash är det inte konstigt att Jake Bugg har fått fans i alla åldrar – världen över. Låtar som ”Lightning Bolt”, ”Two Fingers”, ”Simple As This” och senaste singeln ”Love, Hope And Misery” har samlat ihop miljontals streams/views och trampat upp en stig för Jake Bugg i musikvärlden, som tidigare inte vandrats av någon.

På det efterlängtade tredje albumet ”On My One” som släpps den 17 juni har Jake skrivit alla elva låtar själv, spelat de flesta instrument själv och har producerat de flesta (8 av 11) låtar helt själv. Det är ett album där Jake utmanar sig själv och som cementerar 22-åringen som en av Englands absolut mest intressanta artister.

Efter en succéartad konsert på Münchenbryggeriet 2013, där Aftonbladet skrev ”han är lika superbegåvad som charmigt blygsam”, kommer Jake Bugg äntligen tillbaks till Sverige! 21 november, Berns i Stockholm – högaktuell med sitt tredje album!

JakeBugg.com

Datum
21.11 – Stockholm, Berns

Arkiverad under: Musik Taggad som: Jake Bugg

Imagine Dragons, Jake Bugg och The Kooks klara för Bråvalla

31 januari, 2014 by Jonatan Södergren

imagine

Efter förra årets internationella framgångar är Imagine Dragons nu klara för Bråvalla. Förutom Las Vegas-bandet är även The Kooks, Jake Bugg, NONONO och Lewis Watson klara för festivalen som äger rum i Norrköping mellan den 26 och 28 juni. Så här skriver Bråvalla på sin hemsida:

”Efter att ha gett ut ett par EP:s släppte egentligen amerikanska Imagine Dragons debutskivan ’Night Visions’ redan 2012. Men det var först förra året som allt tog fart på allvar. ’Radioactive’ blev en internationell hit, som bland annat toppade den svenska singellistan. I USA låg ’Radioctive’ över ett år på topplistan och slog rekord som den bäst säljande rocksingeln under den digitala eran.

Då 2013 skulle summeras var Imagine Dragons årets populäraste artist på Spotify i USA och ’Radioactive’ årets mest streamade låt. Dessutom kammade låten hem en amerikansk Grammy för 2013-års ’Best Rock Performance’.

I och med att Imagine Dragons numera håller till i Las Vegas är det många som vill jämföra dem med The Killers. Men bortsett från att Imagine Dragons känns exakt lika lovande och explosiva som The Killers gjorde då de debuterade är jämförelsen ganska haltande.

Imagine Dragons har lyckats hitta ett helt eget anslag. De drar sig inte för att väva in otippade musikaliska influenser. Men oavsett i vilken riktning deras låtar drar brukar de alltid toppas med snygga harmonier och helt fantastiska refränger.”

Arkiverad under: Musik Taggad som: Bråvalla, Imagine Dragons, Jake Bugg, The Kooks

Jake Bugg släpper Rick Rubin-producerat album i november

23 september, 2013 by Jonatan Södergren

bugg

Enligt ett pressmeddelande från skivbolaget släpper Jake Bugg den 18 november sitt andra album Shangri La. Albumet, som skapats tillsammans med stjärnproducenten Rick Rubin, följer upp den Mercury Prize-nominerade debuten från 2012. Första singeln från albumet heter What Doesn’t Kill You och premiärspelades idag av Zane Lowe på BBC Radio 1. Den 16 november – alltså två dagar innan albumsläppet – är Jake Bugg även aktuell med en spelning på Münchenbryggeriet i Stockholm.

Här kan du se Jake Buggs uppträdande på Reading tidigare i år:

Arkiverad under: Musik Taggad som: Jake Bugg, Münchenbryggeriet, Shangri La

Brittiska stjärnskottet Jake Bugg klar för Peace & Love

20 februari, 2013 by Jonatan Södergren

jakebugg

En av Storbritanniens mest hyllade singer/songwriters är nu klar för Peace & Love i sommar. Sedan det självbetitlade debutalbumet kom ut ifjol har Jake Bugg liknats vid artister som en ung Bob Dylan, Liam Gallagher och Alex Turner.

Peace & Love äger rum i Borlänge mellan den 25 och den 29 juni. Sedan tidigare är bland annat Depeche Mode, Håkan Hellström och Pet Shop Boys klara för festivalen.

Här kan du se musikvideon till Two Fingers:

Arkiverad under: Musik Taggad som: Borlänge, Jake Bugg, Peace & Love

  • Sida 1
  • Sida 2
  • Go to Nästa sida »

Primärt sidofält

Prenumerera på vårt nyhetsbrev – kostnadsfritt


Prenumerera på Kulturbloggens Nyhetsbrev

Nytt

Filmrecension: The Uprising – svårt att värja sig mot filmen

The Uprising Betyg 4 Svensk biopremiär … Läs mer om Filmrecension: The Uprising – svårt att värja sig mot filmen

Filmrecension: En gång skall du vara en dem som levat för längesen – filosofiskt meditativ

Foto Per Bifrost och Alexander … Läs mer om Filmrecension: En gång skall du vara en dem som levat för längesen – filosofiskt meditativ

Engagerande grovkornig Göteborgsversion – Så som i himmelen på Lorensbergsteatern

Manus: Kay Pollak & Carin Pollak … Läs mer om Engagerande grovkornig Göteborgsversion – Så som i himmelen på Lorensbergsteatern

Ada Berger tolkar Lars von Triers Antikrist på Dramaten

Ada Berger tolkar Lars von Triers … Läs mer om Ada Berger tolkar Lars von Triers Antikrist på Dramaten

Jag är Ulla Winblad på Folkoperan – lär bli en hejdundrande succé

Foto: Mats Bäcker Jag är Ulla … Läs mer om Jag är Ulla Winblad på Folkoperan – lär bli en hejdundrande succé

Genrefri magi med tvenne virtuoser – Emil Ernebro & Filip Jers på Utopia

15/9 2026 Utopia Jazz på Karl … Läs mer om Genrefri magi med tvenne virtuoser – Emil Ernebro & Filip Jers på Utopia

Filmrecension: Resident Evil – en hopplös lekstuga som mestadels liknar ett enda långt internetskämt

Resident Evil Betyg 2 Svensk biopremiär … Läs mer om Filmrecension: Resident Evil – en hopplös lekstuga som mestadels liknar ett enda långt internetskämt

Alldeles för få höjdpunkter – Windflower av Ayumi Tanaka/ Thomas Morgan/ Yhomas Strönen

Tanaka/ Morgan/ Strönen Windflower … Läs mer om Alldeles för få höjdpunkter – Windflower av Ayumi Tanaka/ Thomas Morgan/ Yhomas Strönen

Filmrecension: Bad Apples – en modig och överraskande film

Bad Apples Betyg 4 Svensk biopremiär 18 … Läs mer om Filmrecension: Bad Apples – en modig och överraskande film

Filmrecension: Autofiction – något rörigt utforskande av gränsen mellan verklighet och fiktion

Autofiction Betyg 3 Svensk biopremiär 18 … Läs mer om Filmrecension: Autofiction – något rörigt utforskande av gränsen mellan verklighet och fiktion

Filmrecension: The Weight – skickligt genomfört thriller utan överdriven action

The Weight Betyg 3 Svensk biopremiär 28 … Läs mer om Filmrecension: The Weight – skickligt genomfört thriller utan överdriven action

Udda uppslag leder obönhörligt till skräckisintrig – En mycket liten människa på Göteborgs Stadsteater

Manus och regi: Lisa … Läs mer om Udda uppslag leder obönhörligt till skräckisintrig – En mycket liten människa på Göteborgs Stadsteater

Följ oss på Facebook

Här hittar du Kulturbloggen på Facebook.

Kategorier

  • ..
  • Intervju
  • Kulturpolitik
    • Krönikor
  • Litteratur och konst
  • Musik
  • Recension
    • Bokrecension
    • Dans recension
    • Filmrecension
    • Operarecension
    • Recension av TV-serier
    • Skivrecensioner
    • Spel
    • Teaterkritik
  • Scen
    • Dans
    • Film
    • Musikal
    • Opera
    • Teater
    • TV
    • TV-serier
  • Toppnytt

Etiketter

Bok Bokrecension Böcker Dans Debaser Deckare Dokumentär Dramaten ekonomi Filmkritik Filmrecension Göteborg Hultsfred Hårdrock indie Konserter Konst Kultur Kulturpolitik Medier Musik Musikfestival Musikvideo Opera Politik Popmusik Recension recensioner rock Rockmusik samhälle Scen Scenkonst skivnytt skivrecension Spotify Stockholm Stockholms stadsteater Teater Teaterkritik Teaterrecension tv TV-serie Video Way Out West

Annonser

Shiba - urhunden med stil

SPEL KAN SKAPA BEROENDE

casino utan svensk licens Trustly
För den som letar efter ett casino med 10 euro deposit utan svensk licens så är SpelaCasino.io en riktigt bra resurs. Där listar de och recenserar alla tillgängliga alternativ.

Är du från Norge och är intresserad av nätcasinon? På Spillsen.com finns det senaste inom norska online casinon, licenser och slots.
På Casinodealen.se hittar ni den senaste informationen om nya casinon, licenser och slots hos casino på nätet.

PayPal casino utan licens
För bäst guide till online casino rekommenderas Casivo

För spel: Minimiålder 18 år - Spela ansvarsfullt | https://www.spelpaus.se/ | https://stodlinjen.se/

Footer

Om oss

  • Kontakt
  • Om oss
  • Sajtips – länkar

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Logga in