• Hoppa till huvudinnehåll
  • Hoppa till det primära sidofältet
  • Hoppa till sidfot

Kulturbloggen.com

Sveriges största kulturmagasin: musik, film, litteratur, kulturpolitik, teaterkritik

fotbolls-VM 2010

På plats 31 i ranking inför fotbolls-VM 2010 kommer …

10 maj, 2010 by Jonatan Södergren


På plats 31 i vår ranking över lagen som deltar i årets VM kommer Nordkorea.

I skuggan av Sydkorea har även Nordkorea lyckats kvalificera sig till årets världsmästerskap. Deras styrka är deras disciplin i försvarsspelet.

De flesta av spelarna spelar i inhemska ligan och saknar internationell erfarenhet vilket gör de svåra att ”analysera”. Hade det inte varit för att Nordkorea spelar i samma grupp som Brasilien, Elfenbenskusten och Portugal hade de kunnat vara en intressant outsider att kanske satsa en krona på.

Här är första inlägget i vår nedräkning inför fotbolls-VM 2010.

Officiella hemsidan för fotbolls-VM 2010, som går i Sydafrika.

Världsmästerskapet i fotboll 2010 skall spelas i Sydafrika 11 juni-11 juli 2010, och är den 19:e upplagan av VM i fotboll. 32 landslag deltar i turneringen.

VM:s öppningsmatch mellan Sydafrika och Mexiko visas i TV4 medan SVT sänder finalen. Däremellan väntar 62 högklassiga VM-matcher.
Expressen har hela spelschemat.

Läs även andra bloggares åsikter om fotboll, fotbolls-VM 2010, Nordkorea, sport

Arkiverad under: Scen Taggad som: Fotboll, fotbolls-VM 2010, Nordkorea

Nedräkningen till fotbolls-VM har börjat

9 maj, 2010 by Jonatan Södergren


Idag är det 32 dagar kvar till fotbolls-VM och det är 32 lag som deltar. Vad passar då bättre än att starta nedräkningen till årets höjdpunkt?

Varje dag fram tills VM kommer alltså Kulturbloggen att ranka ett nytt lag tills vi har rankat alla de deltagande lagen.

På plats 32 kommer Honduras.

Deras nyckelspelare är den 36-årige anfallaren Carlos Pavon. Skillnaden är stor mellan det nordamerikanska kvalet och slutspelet är och frågan är om Honduras har något att hämta i den stora turneringen. Det känns som att de har överträffa

t förväntningarna bara genom att ha kvalificerat sig till VM.


Uppgifter om Honduras från Wikipedia:

Honduras, officiellt Republiken Honduras (spanska: República de Honduras), är en stat i Centralamerika. Landet gränsar till Guatemala, El Salvador och Nicaragua samt har kust i norr mot karibiska havet och en liten kustremsa i syd mot Stilla havet. Det finns 7 326 496 boende i Honduras och nästan hela befolkningen är katoliker. Tidigare var Honduras känt som Spanska Honduras för att särskilja det från Brittiska Honduras, numera Belize.

Officiella hemsidan för fotbolls-VM 2010, som går i Sydafrika.

Världsmästerskapet i fotboll 2010 skall spelas i Sydafrika 11 juni-11 juli 2010, och är den 19:e upplagan av VM i fotboll. 32 landslag deltar i turneringen.

VM:s öppningsmatch mellan Sydafrika och Mexiko visas i TV4 medan SVT sänder finalen. Däremellan väntar 62 högklassiga VM-matcher.
Expressen har hela spelschemat.


Läs även andra bloggares åsikter om fotbolls-VM 2010, fotboll, sport, Honduras

Arkiverad under: Scen Taggad som: Fotboll, fotbolls-VM 2010, Sport

Kulturbloggens filmklipp från matchen Sverige-Portugal

11 oktober, 2008 by Jonatan Södergren

Sverige spelade bättre än de brukade, var mer hungriga framåt och hade mer eget initiativ än de brukar ha. Inte så dumt att en del nya fick chansen.

Fast, Elmanders missar, kostade Sverige två poäng. Och varför bytte Lagerbäck inte ut Elmander i andra halvlek?

Det var kul att se Ronaldo efter att ha sett honom så många gånger på tv. Det kändes nästan overkligt att se honom springa där i verkligheten.

Här vårt lilla filmklipp från matchen på Råsunda:


Här är en bloggare som gillar Daniel Andersson.

Relaterade artiklar:
DN: Händelse för händelse
AB: Minut för minut
Sydsvenskan
Svenska Dagbladet
Helsingborgs Dagblad
DN: Zlatan bäst i stjärnmötet

Andra bloggar om: fotbolls-VM 2010, Ronaldo, Elmander, fotboll, Råsunda, Portugal, Zlatan

Arkiverad under: Scen Taggad som: fotbolls-VM 2010

Vill Lagerbäck köra svenska landslaget i botten?

10 juli, 2008 by Rosemari Södergren

I ett brev till samtliga spelare från EM-truppen slår förbundskapten Lars Lagerbäck fast att han vill satsa på samma stomme även under VM 2010.

– Vad gäller augustimatchen (Frankrike) ser vi den som en viktig omstart inför VM-kvalet och vill därför ha med alla som blir uttagna till den samlingen, skriver Lagerbäck.

Från Aftonbladet.

Ok, bra att vi vet. Då kan vi lika gärna glömma Sverige och VM 2010. Vi behöver inte glömma VM i och för sig, det är alltid kul att se de bra lagen. Men för svensk del. Glöm att det kommer några blågula spelare från kalla nord och spelar i Sydafrika. Skulle de blågula mot förmodan ta sig dit blir det utskåpning än värre än i EM.

En tränare som inte ser att Zlatan behövde få spela med Sebastian Larsson, för de två spelare på hög internationell nivå och är inte bara bänknötare som en hel del andra ”svenskstjärnor”.
Fast Zlatan gjorde sitt bästa för att påpeka det när han i presskonferensen sade att Sebastian Larsson var bra. Kombinationen Sebastian Larsson och Zlatan på samma plan, då händer det saker.
En tränare som inte har förmågan att se vilka spelare som är på uppgång och inte vågar satsa på dem (tänk om Ferguson varit så feg, då hade aldrig Christiano Ronaldo fått chansen.)
En tränare som inte såg att Henke gjorde bäst ifrån sig när han får komma in och spela i slutet.
En tränare som hänger fast vid utarbetade spelare, skadefyllda och mätta.

Nej, ajöss Sverige från internationell fotboll.

Tragiskt att Lagrell som styr svensk fotboll inte heller vågar tänka tanken att Lagerbäck har varit bra, men nu är det dags med nya tag och nya ögon.

SvD:s Sune Sylvén skriver i sin krönika att Lagerbäck är värd lite tacksamhet.
Jo, absolut. Han har fört Sverige till flera stora turneringar. Ingen vill väl säga att han gjort ett dåligt jobb. Det är bara dags för någon annan nu. Det börjar bli för mycket som går av rutin när Lagerbäck tänker bygga på samma gamla gäng.

Relaterat:
Dagens Nyheter
Hela Lagerbäcks brev

Zlatan sprang minst

Andra bloggar om: fotboll, Zlatan, Lagerbäck, Sebastian Larsson, Sune Sylvén, landslag, blågula, Sydafrika, fotbolls-VM

Arkiverad under: Scen Taggad som: Fotboll, fotbolls-VM 2010

Primärt sidofält

Prenumerera på vårt nyhetsbrev – kostnadsfritt


Prenumerera på Kulturbloggens Nyhetsbrev

Nytt

Nu börjar valet synas i tv4 med Vem kan styra Mauri?

Den 10 augusti 2026 har Vem kan styra … Läs mer om Nu börjar valet synas i tv4 med Vem kan styra Mauri?

Recension av tv-serie: Svärtan – välgjort om människans mörker med imponerande unga skådespelare

Svärtan Betyg 4 Premiär på SVT Play: … Läs mer om Recension av tv-serie: Svärtan – välgjort om människans mörker med imponerande unga skådespelare

Lars Vegas långfilmsdebut ARNE GOES TO SPACE får världspremiär i Toronto

Lars Vegas långfilmsdebut ARNE GOES TO … Läs mer om Lars Vegas långfilmsdebut ARNE GOES TO SPACE får världspremiär i Toronto

Filmrecension: Spider-Man: Brand New Day – kan vara den bästa Spider-Man filmen någonsin

Spider-Man: Brand New Day Betyg 5 … Läs mer om Filmrecension: Spider-Man: Brand New Day – kan vara den bästa Spider-Man filmen någonsin

40 års-jubileum av Queen Budapest

Hösten 2026 firar 40-årsjubileet av den … Läs mer om 40 års-jubileum av Queen Budapest

Uppseendeväckande spännvidd och energi när legendarisk 100-åring firas – Wayne Tucker hyllar Miles Davis på Utopia

24-25/7 2026 Utopia i Göteborg Får … Läs mer om Uppseendeväckande spännvidd och energi när legendarisk 100-åring firas – Wayne Tucker hyllar Miles Davis på Utopia

Bruno Mars – Wembley Stadium, London

Bruno Mars, The Romantic tour Betyg: 4 … Läs mer om Bruno Mars – Wembley Stadium, London

Hirokazu Kore-edas Look Back får världspremiär i Venedig och visas även på Toronto International Film Festival

Hirokazu Kore-edas nya film Look Back … Läs mer om Hirokazu Kore-edas Look Back får världspremiär i Venedig och visas även på Toronto International Film Festival

Två premiärer inleder sommarens La Bohème på Opera på Skäret

Foto Andreas Hylthén Den 25 och 26 juli … Läs mer om Två premiärer inleder sommarens La Bohème på Opera på Skäret

Bokrecension: Hyresgästen av Freida McFadden – perfekt thriller för lediga sommardagar

Titel Hyresgästen Författare Freida … Läs mer om Bokrecension: Hyresgästen av Freida McFadden – perfekt thriller för lediga sommardagar

Se trailer för Behemoth med Pedro Pascal

Den officiella trailern för Tony Gilroys … Läs mer om Se trailer för Behemoth med Pedro Pascal

Angenäm afton när jazzig klubb etableras under bar himmel – Bäck Brothers Jazz Tivoli i Blå Note Society på Roy

17/7 2026 Roy i Mölndal Har egna … Läs mer om Angenäm afton när jazzig klubb etableras under bar himmel – Bäck Brothers Jazz Tivoli i Blå Note Society på Roy

Följ oss på Facebook

Här hittar du Kulturbloggen på Facebook.

Kategorier

  • ..
  • Intervju
  • Kulturpolitik
    • Krönikor
  • Litteratur och konst
  • Musik
  • Recension
    • Bokrecension
    • Dans recension
    • Filmrecension
    • Operarecension
    • Recension av TV-serier
    • Skivrecensioner
    • Spel
    • Teaterkritik
  • Scen
    • Dans
    • Film
    • Musikal
    • Opera
    • Teater
    • TV
    • TV-serier
  • Toppnytt

Etiketter

Bok Bokrecension Böcker Dans Debaser Deckare Dokumentär Dramaten ekonomi Filmkritik Filmrecension Göteborg Hultsfred Hårdrock indie Konserter Konst Kultur Kulturpolitik Medier Musik Musikfestival Musikvideo Opera Politik Popmusik Recension recensioner rock Rockmusik samhälle Scen Scenkonst skivnytt skivrecension Spotify Stockholm Stockholms stadsteater Teater Teaterkritik Teaterrecension tv TV-serie Video Way Out West

Annonser

Shiba - urhunden med stil

SPEL KAN SKAPA BEROENDE

casino utan svensk licens Trustly
För den som letar efter ett casino med 10 euro deposit utan svensk licens så är SpelaCasino.io en riktigt bra resurs. Där listar de och recenserar alla tillgängliga alternativ.

Är du från Norge och är intresserad av nätcasinon? På Spillsen.com finns det senaste inom norska online casinon, licenser och slots.
På Casinodealen.se hittar ni den senaste informationen om nya casinon, licenser och slots hos casino på nätet.

PayPal casino utan licens
För bäst guide till online casino rekommenderas Casivo

För spel: Minimiålder 18 år - Spela ansvarsfullt | https://www.spelpaus.se/ | https://stodlinjen.se/

Footer

Om oss

  • Kontakt
  • Om oss
  • Sajtips – länkar

Copyright © 2026 · Metro Pro on Genesis Framework · WordPress · Logga in