Jätten, Hundraettåringen och Min faster i Sarajevo dominerar Guldbagge-nomineringarna

Varje enskild Guldbagge har en unik design av Karl Axel Pehrson och en plakett med texten ”Guldbaggen: komisk, tragisk, bisarr, praktfull – som filmens kontrastrika värld. Dess skimrande flykt – den löpande filmremsan.” Foto: Johan Bergmark

”Hundraettåringen som smet från notan” – en film som inte hyllats särskilt av svenska filmkritiker men dragit enorm publik dominerar i nomineringar till Guldbagge för bästa svenska filmer 2016 med hela åtta nomineringar. Två filmer som däremot hyllats betydligt mer av filmvetarna kommer strax efter med sex nomineringar: ”Jätten” och ”Min faster i Sarajevo”. Därefter kommer ”Flykten till framtiden” och ”Den allvarsamma leken” på delad tredjeplats med fyra nomineringar var. Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT på Cirkus i Stockholm den 23 januari 2017.

Nomineringskommittén 2016 bestående av 34 ledamöter i fyra grupper har genom juryförfarande kommit fram till följande nomineringar till 2016 års Guldbaggar.

Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa film
Hundraettåringen som smet från notan och försvann
Producent: Malte Forssell

Jätten
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl

Min faster i Sarajevo
Producent: China Åhlander

Skörheten
Producent: David Herdies

Sophelikoptern
Producent: Andreas Emanuelsson

Bästa regi
Hanna Sköld
för Granny´s Dancing on the Table

Felix Herngren och Måns Herngren
för Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Goran Kapetanović
för Min faster i Sarajevo

Alexandra-Therese Keining
för Pojkarna

Bästa kvinnliga huvudroll
Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i Den allvarsamma leken

Maria Sundbom
för rollen som Siri i Flickan, mamman och demonerna

Tuva Jagell
för rollen som Kim i Pojkarna

Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i Sophelikoptern

Bästa manliga huvudroll
Jonathan Silén
för rollen som Simon i Det moderna projektet

Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i Granny´s Dancing on the Table

Milan Dragišić
för rollen som Zlatan i Min faster i Sarajevo

Anders Mossling
för rollen som 11811 i Yarden

Bästa kvinnliga biroll
Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i Den allvarsamma leken

Ia Langhammer
för rollen som Morsan i Flykten till framtiden

Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i Min faster i Sarajevo

Bästa manliga biroll
Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i Den allvarsamma leken

Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i Flykten till framtiden

Iwar Wiklander
för rollen som Julius i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johan Kylén
för rollen som Roland i Jätten

Bästa manuskript
Jan Vierth och Anders Sparring
för manuskriptet till Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld

Johannes Nyholm
för manuskriptet till Jätten

China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović
för manuskriptet till Min faster i Sarajevo

Sara Nameth
för manuskriptet till Yarden

Bästa foto
Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Min faster i Sarajevo

Anders Bohman
för fotot i Sophelikoptern

Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i Yarden

Bästa klipp
Henrik Källberg
för klippningen av Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av Jätten

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens
för klippningen av Martha & Niki

Bästa Kostym
Kicki Ilander
för kostymerna i Den allvarsamma leken

Jaana Fomin
för kostymerna i Flykten till framtiden

Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i Upp i det blå

Bästa ljud/ljuddesign
Jan Alvermark
för ljudet i Ester Blenda

Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i Golden Girl

Patrik Strömdahl
för ljudet i Yarden

Bästa mask/smink
Anna-Carin Lock
för mask/smink i Flykten till framtiden

Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i Jätten

Bästa originalmusik
Björn Olsson
för musiken i Jätten

Sophia Ersson
för musiken i Pojkarna

Jan Sandström
för musiken i Sophelikoptern

Bästa scenografi
Anna Asp
för scenografin i Den allvarsamma leken

Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i Flykten till framtiden

Mikael Varhelyi
för scenografin i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Bästa visuella effekter
Fredrik Nord
för effekterna i Hundraettåringen som smet från notan och försvann

Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i Siv sover vilse

Tomas Näslund
för effekterna i Upp i det blå

Bästa dokumentärfilm
Don Juan
av Jerzy Sladkowski

Martha & Niki
av Tora Mkandawire Mårtens

MonaLisa Story
av Jessica Nettelbladt

Bästa kortfilm
6A
av Peter Modestij

Baby
av Lovisa Sirén

Kroppen är en ensam plats
av Ida Lindgren

Bästa utländska film
Min pappa Toni Erdmann
Regi: Maren Ade

Mustang
Regi: Deniz Gamze Ergüven

Sauls son
Regi: László Nemes

Övriga priser på Guldbaggegalan
Utöver dessa kategorier delas det också ut priser såsom Hedersguldbagge, Gullspira, Årets Nykomling samt Biopublikens pris (de tre nominerade till Biopublikens pris presenteras den 10 januari).

Guldbaggegalan är den 23 januari 2017 på Cirkus i Stockholm och sänds live i SVT.

4 januari, 2017

Det här inlägget har Inga kommentarer.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *